přeskočit na navigaci ↓ | Grafická verze | [Textová verze]
Animace ve Flashi 5 (Pavel Bier)
Animace používané ve flashi můžeme rozdělit na dva základní druhy. Prvním a pracnější je vytváření jednotlivých snímků (natažením či samotným vytvářením) a tou druhou je tweening. Samotná animace se pak provádí pomocí klíčových snímků. Vytvoří se první a poslední snímek animace a ostatní snímky program dopočítá sám. Přehrávání animací se provádí na časové ose (timeline) v horní části programu. Zde jsou uvedeny jednotlivé vrstvy animace přičemž platí, že vyšší vrstva překrývá nižší. Dalším pravidlem je, že pomocné vrstvy nejsou v konečné animace vidět. Pokud bychom chtěli změnit nastavení velikost okna scény (tedy i konečného produktu) můžeme použít Movie Properties (Ctrl+M). V této nabídce můžeme nastavit i počet snímků za vteřinu (implicitně 12). Nedoporučuje se zvyšovat tento počet nad 20. Pak dochází jen ke zbytečnému zvětšení koncového souboru *.swf (Shockwave flash).
Snímky můžeme do animace vkládat jako Insert/Frame (F5), ty pak můžeme odstranit pomocí Insert/Remove Frame (Shift + F5). Dalším typem snímku je klíčový snímek Keyframe (F6) (odstranění Shift+F6), jež se používá pro určení počátečního a koncového stavu. Samotný tweening můžeme nadále rozdělit na:
1. Motion Tweening
Používá se pro animace, kde se pohybuje (otáčí, roztahuje) nějaký objekt. Stačí označit úvodní klíčový snímek a pomocí Insert/Create Motion Tween z něj vytvořit Motion Tweening. Na další klíčový snímek nastavíme
koncový stav naší animace a program si sám dopočítá ostatní animace.
Můžeme do ni vkládat další snímky (F5) i klíčové snímky (F6)
a nastavovat tak další stavy animace.
Pro základní změny objektů se používají transformující funkce Window/Panels/Transform, kde můžeme následně nastavit (rotaci, zvětšení či zmenšení a zkosení). Dále můžeme na animaci provádět různé efekty (Window/Panels/Effect) jako zbělení, změna barvy, změnu průhlednosti a Advanced, jež je kombinací předchozích nastavení.
2. Motion Tween po křivce
Vytvoříme klíčový počáteční snímek. Pomocí Insert/Motion Guide vytvoříme pomocnou vrstvu, ve které můžeme umístit křivku (Y), po které se bude animace pohybovat. Vložíme koncový klíčový snímek a prodloužíme délku animace křivky, tak aby byla stejně velká jako u požadované animace. V daných klíčových snímcích pak můžeme pohybovat s animovým objektem, který se snaží přilepit ke křivce, či jejímu konci. Pokud chceme, aby se daný snímek otáčel podle zakřivení křivky. To se dalo pomocí Options:Orient to Path v paletce Frame. V tomto menu můžeme nastavit i otáčení během animace a to po směru a proti směru hodinových ručiček (CW a CWW).
3. Tweening Shapes
Používá se pro animaci, při které dochází ke změnám tvarů animovaného
objektu. Ta se vytváří podobně jako Motion Tweening, ale dané klíčové
snímky musí být tzv. rozbité pomocí Ctrl+B. V malém menu Frame se nachází nastavení Blend, jež nám dává na výběr mezi Distributive, jež vytváří zaoblené hrany a Angluar, která upřednostňujeme přímky před křivkami.
Bohužel tato animace se nám téměř vždy nepodaří vytvořit taková, jakou
jsme požadovali a tak nám Flash nabízí pomocné body, jimiž se animace
řídí. Tyto body se nazývají Shape Hints. Ty přidáme tak, že u prvního klíčového snímku navolíme Modify/Transform/Add Shape Hint (Ctrl+Shift+H).
Po této volbě se objeví malé kolečko s písmenem, které se zjeví
i u koncového klíčového snímku. Tyto body se pak přidají k animovanému
objektu a tím se nastavuje která část objektu se mění na kterou
u výsledného snímku. Výsledný efekt je takový, jaký jsme požadovali. Body
se odstraňují příkazem Modify/Transform/Remove All Hints nebo po najetí myší na daný bod a výběrem pravého tlačítka a Remove Hints se daný bod odstraní.
4. Animace masky
Zde už se nejedná o klasický Tweening. Maska se používá, pokud chceme nějakou část animace mít zakrytou a postupně ji odkrývat. K tomu abychom mohli použít masku musíme mít vytvořené dvě vrstvy. Do vyšší vrstvy namalujeme objekt podle kterého se bude dávat maska na objekty z nižší vrstvy. Výběrem pravého tlačítka na vrstvu v timeline a výběrem mask vytvoříme masku umístěnou z vyšší vrstvy na nižší. Pro postupné odkrývání se může použít Motion Tween. Pokud chceme, aby maska byla třeba transparentní použijeme postupnou výplň výplně maskovacího objektu.
Do animace se dá vkládat další animace (Movie Clip) pouhým přetažením z knihovny. Tak může vzniknout dlouhá animace na jednom snímku.