Časté otázky a odpovědi

Základní informace

  1. Co je Sdružení průmyslových partnerů (SPP FI MU) a jaký je účel a cíl tohoto sdružení?

    Sdružení průmyslových partnerů FI MU je aktivní platformou, jejímž cílem je navazovat spolupráci s konkrétními firmami, kde je identifikován společný zájem na vybrané aktivitě. Firmy v SPP FI MU mají navázanou dlouhodobou spolupráci s určitým týmem na FI MU. Vzájemná spolupráce může mít mnoho podob – užší vazby mezi výzkumníky a průmyslem, spolupráce v laboratořích na projektech vědy a výzkumu, spolupráce na výuce a vytváření oborů a profilů absolventů, studentské stáže, supervize závěrečných prací atd.

  2. Jak se stát členem SPP FI MU?

    Zapojení do SPP je podmíněno navázáním iniciální spolupráce s některým z výzkumných týmů, nebo i s více týmy FI MU.
    Lze také nahlédnout na seznam docentů a profesorů FI MU spolu s jejich aktuálním výzkumným zaměřením.
    Výzkumné týmy nebo jednotlivce z nich je možné kontaktovat napřímo (není tedy třeba kontakt navazovat prostřednictvím SPP FI MU).
    V případě, že se spolupráce firmy s výzkumným týmem rozběhne, vítáme vstup takové firmy do SPP (dle kapacitních možností, které jsou omezené), kde zapojeným firmám nabízíme další podporu v rozvíjení spolupráce a zvyšování jejího dosahu.

  3. Existují různé formy členství? Pokud ano, tak jaké to jsou?
    Zapojení do SPP FI MU je možné v jedné ze tří úrovní partnerství, které se odlišují nabízenými a poskytovanými službami a také různou výší finančního plnění. Úrovně partnerství jsou:
    • SME partner
    • Partner
    • Strategický partner

    Více informací k jednotlivým úrovním spolupráce najdete na stránkách SPP Kategorie partnerství.

  4. Jaké jsou hlavní aktivity SPP FI MU?

    Mezi hlavní aktivity patří spolupráce na společném výzkumu, spolupráce v oblasti závěrečných prací, zapojení do výuky, Dny s průmyslovými partnery, Soutěž pro talentované studenty, podpora Ph.D. studentů a stáže.
    Více k aktivitám SPP FI MU najdete na stránce SPP Hlavní aktivity.

Společný výzkum

  1. Mám nápad na společný výzkumný projekt. Jak zjistit, zda je to pro FI zajímavé? Jak najít spolupracovníky?

    Pro SPP partnery: Pokud jste partnerem ve Sdružení průmyslových partnerů FI MU (SPP FI MU) můžete ohledně výzkumného projektu či pro expertizu oslovit přímo svoji kontaktní osobu na FI a nápad jí představte.
    Pro nové zájemce: Pokud nejste partnerem SPP FI MU, můžete kontaktovat přímo některou z výzkumných skupin. Členství firmy v SPP FI MU není podmínkou pro zapojení do společného výzkumného projektu. Vítané je také propojení více výzkumných skupin v jednom projektu.
    Pro seznámení se s výzkumnými skupinami a jejich zaměřením můžete navštívit stránku Výzkumné skupiny FI MU, kde jsou uvedeny i hlavní kontaktní osoby. Druhým možným rozcestníkem je Mapa výzkumu na FI, kde taktéž najdete i konkrétní výzkumníky a skupiny, do kterých patří.

  2. Na koho se z členů výzkumných skupin (tj. laboratoří) obracet a pokud nejsme zapojeni v SPP FI MU můžeme spolupracovat s výzkumnými týmy na FI MU?

    Oslovit nebo také konzultovat problematiku může jak firma zapojená v SPP FI MU, tak firma, která má zájem o společný výzkumný projekt, ale v SPP FI MU zapojená není. Je možné oslovit jak vedoucího laboratoře, tak kohokoli ze zaměstnanců či doktorských studentů zapojených v laboratořích.

  3. Je možné podívat se na seznam řešených projektů na FI?

    Možné to je přímo na stránkách Masarykovy univerzity - do vyhledávače vpravo nahoře stačí zadat jméno osoby, kliknout na ni a v jejím profilu se pak pod medailonkem s fotkou objeví jednotlivé záložky (Základní údaje, Životopis, Publikace,...). Jedna z nich jsou právě Projekty. Zde lze nahlédnout do základních informací o projektu, včetně jejich personálního obsazení. Případně pak lze nahlédnout na novinky a informace k projektům na stránkách Oddělení podpory výzkumu, projektů a spolupráce s průmyslovými partnery.

  4. Co jsou pro akademické týmy nejsmysluplnější formy spolupráce?

    Odpověď je velmi individuální u každého akademika. Mezi oceňované formy spolupráce patří zejména:

    • Společný výzkum, který může být publikován
    • Podání společného grantu podpořeného jak z národních, tak nadnárodních finančních schémat (např. TAČR, Horizon Europe)
    • Umožnění přístupu k datům, na kterých mohou být prováděny experimenty
    • Zapojení studentů do výzkumu za podpory firmy, od bakalářů po doktorandy - můžete shlédnout video se zapojenými studenty, kteří vystoupili se svojí prezentací na Dni SPP
    • Systematická pomoc ve výuce - opakované zapojení, ideálně v průběhu celého semestru
    • Společně definovaná témata závěrečných prací s podporou konzultanta z firmy
    • Podpora nákupu vybavení do laboratoří či knih pro studenty

Zapojení do výuky a stáže pro studenty

  1. Jaké jsou možnosti pro vstupy do výuky? Přednáška vs. cvičení? Jak postupovat?

    Existují různé způsoby zapojení. Mnoho cenných informací na toto téma najdete na stránkách SPP ve výroční zprávě. Do výuky se zapojuje více než polovina firem z SPP prolínajících se ve více než dvaceti předmětech. Konkrétní zapojení záleží na vaší kontaktní osobě z FI. Ta s vámi může projít seznam předmětů, které koordinuje a probrat, zda u některého vidí možnost vašeho zapojení. O rozhodnuti firmy vždy rozhoduje hlavní přednášející předmětu. Oblíbenou formou spolupráce jsou jednotlivé přednášky, či vedení celosemestrálního cvičení. Nicméně je často očekáváno dlouhodobé zapojení po řadu let. Pokud byste raději nabídli jednorázovou přednášku v daném roce, je lepší ji zorganizovat mimo výuku.

  2. Lze zorganizovat přednášku i mimo výuku?

    Ano, přednášku je možné domluvit přímo s námi, ale je zde velké riziko malé účasti studentů, pokud není zapojen vyučující, který studenty na přednášku pozve přímo. Můžeme nabídnout umístění informace ohledně chystané přednášky na vývěsku v IS a nástěnky, zajištění místnosti a občerstvení (hrazené z vašeho rozpočtu).

  3. Může mít firma svůj vlastní předmět?

    Velice výjimečně to možné je. Samotné vytvoření předmětu je velmi zdlouhavý proces, který musí schválit příslušné orgány fakulty a je vázán dlouhodobým závazkem. Jsou zde určitá úskalí, např. že pokud nebude předmět zařazen do průchodu studijních programů, je rizikem malá účast studentů. Na FI existují předměty vyučované externisty a tyto předměty jsou zavedeny ve studijních průchodech. Nicméně těm směrem do minulosti předchází dlouhodobý proces (5+ let) a zároveň je nutné dodržet závazek do budoucnosti (5+ let). Celá varianta vlastního předmětu má více rizik, které převažují nad přínosem. Lepší varianta je zapojení se do stávajícího předmětu.

  4. Mají v některých studijních programech studenti povinnou stáž?

    Ano, na fakultě máme aktuálně čtyři programy (dva v bakalářském studiu a dva v magisterském), které mají povinnou stáž v předposledním semestru studia. Vice informací zde:


  5. Jak postupovat pokud by firma ráda nabídla stáž studentům? Co to obnáší? Co taková stáž musí splňovat?

    Stejně jako studium se stáž řídí semestry. Student musí alespoň polovinu doby stáže zvládnout v rámci výuky v semestru, kdy má předmět zapsán. Stáž si studenti hledají tak, aby ji mohli absolvovat nejdříve od 1.7. v podzimním semestru a nejdříve od 1.1. v jarním semestru. Stáže navazujících studentů mají rozsah minimálně 400 hodin, stáže v bakalářském studiu přinejmenším 480 hodin. Na pracovišti musí studenti strávit alespoň polovinu celkového počtu hodin, zbytek je možné odpracovat distančně. Ve firmě musí mít student garanta, který má vysokoškolské vzdělání a minimálně tříletou praxi v technickém oboru. Pracoviště se studentem uzavře určitý druh pracovní smlouvy, případně jinou smlouvu, například o studentské stáži, apod. Práce formou OSVČ není přijatelná.

    Kontaktem pro podávání informací ke stážím je e-mail: koordinace.stazi@fi.muni.cz

  6. Jak probíhá soutěž pro talentované bakalářské studenty a jak je pak student zapojován (ve firmě, v laboratoři)?

    Na přelomu roku FI MU informuje firmy zapojené v SPP se zájmem o zapojení se do soutěže. Cílem soutěže je vybrat talenty mezi studenty 2. a 3. semestru bakalářského studia a nabídnout jim pozici ve svých laboratořích. Firma (průmyslový partner laboratoře) bude ve svém rozpočtu SPP počítat se stipendiem na tohoto konkrétního studenta. V rámci soutěže jsou řešeny úkoly z informatiky. Na jejich řešení mají studenti čas 24 hodin. Závěrečná část probíhá formou pohovorů se zástupci laboratoří FI a partnerských firem, ve kterých potom finalisté získají pozici studentských výzkumných pracovníků se stipendiem.
    Informace k soutěži pro studenty je možné dozvědět se na přelomu března/dubna na nástěnkách FI MU, vývěsce v IS a také na stránkách SPP v aktualitách. Soutěž samotná pak probíhá koncem března nebo v dubnu. Výherce bývá většinou zapojen do spolupráce v září (dle dohody i dříve).
    K soutěži je možné dohledat aktuální informace na webu SPP FI MU v Hlavních aktivitách – Soutěž pro talentované studenty FI.

Spolupráce na vedení bakalářských a diplomových prací

  1. Je firma součástí závěrečného hodnocení práce?

    V případě, že má zástupce roli konzultanta, není posudek nezbytný, nicméně je vhodné neformální posouzení předat vedoucímu práce, aby ho zohlednil ve svém posudku. Zástupce firmy může mít i roli oponenta od kterého se posudek očekává. Oponent musí mít minimálně pět let po dosažení magisterského vzdělání v oboru IT a musí jít o nezávislého odborníka (nemůže být totožný s konzultantem).

  2. Jak byly hodnoceny závěrečné práce, které firmy vedly?

    Každoročně je mezi pracemi, které vedou firmy mnoho vynikajících prací včetně těch oceněných cenou děkana. Hodnocení těchto prací lze dohledat skrze stránky FI – Ceny děkana pro bakalářské a magisterské studenty, kde jsou k nahlédnutí i veřejné posudky.

Marketing a propagace aktivit

  1. Jak se o firmě z SPP FI MU studenti mohou dozvědět?

    Ideální příležitostí k seznámení se studentů s firmami a naopak je Den SPP, kde se studenti mohou setkat s firmami osobně.
    Firmy jsou prezentovány na webu SPP, který je součástí oficiální stránky fakulty. Dále jsou o aktivitách firem podle dodaných podkladů informováni prostřednictvím nástěnek, informací na vývěsce v IS, webu SPP FI MU a také ve výroční zprávě SPP FI MU. Nabídky od firem vyvěšujeme na vývěsce SPP a tematické vývěsce v IS a také dáváme vytištěné na nástěnky. Studentům posíláme 3x ročně shrnutí aktivit z SPP v newsletteru, k jehož obsahu může firma přidat zajímavosti a novinky.

  2. Jakou formou probíhá distribuce oznámení o volných místech pro studenty?

    Oznámení bývá vyvěšeno na vývěsce v IS (SPP a tematická vývěska), na webových stránkách SPP - hlavní stránka viz Aktuality a na nástěnkách v budově FI. Ideální je, pokud nabídka nepřesáhne formát A4. Další podrobnosti viz otázka níže.

Další platformy průmyslové spolupráce na FI a MU

  1. Jaké jsou další platformy průmyslové spolupráce na FI i MU?
    • CERIT & Vědecko-technický park CERIT FI MU
    • Centrum pro transfer technologií MU
    • Kariérní Centrum MUNI
    • Stáže FI MU
    • Spin-off Platforma MUNI (CTT)
    • Oddělení podpory výzkumu, projektů a spolupráce s průmyslovými partnery FI MU

  2. Co je to CERIT & Vědecko-technický park FI MU a jak souvisí s SPP FI MU?

    Centrum vzdělávání, výzkumu a inovací v IT zaměřené na budování odolné digitální společnosti. Centrum je součástí Fakulty informatiky MU připravuje a integruje projekty, které dohromady vytvářejí na Masarykově univerzitě robustní a synergický koncept pro podporu výzkumu, aplikací a inovací v ICT. Staví na vlastní činnosti založené na mezioborové partnerské spolupráci s dalšími národními centry vědy a výzkumu a určujícími národními a mezinárodními institucemi v oblastech významného společenského zájmu. Zaměřuje se na strategické projekty a dlouhodobé rozvojové koncepce včetně technického zajištění a provozní činnosti. Část společností z SPP FI MU sídlí v budovách CERITu.

  3. Co je to Centrum pro transfer technologií a jak souvisí s SPP FI MU?

    Centra pro transfer technologií MU je pomáhat jim překročit hranice univerzity a přenášet vědění a technologie do praxe. Zodpovědnost ve vztahu ke vnějšímu světu je jednou ze základních hodnot Masarykovy univerzity. CTT a SPP FI MU spojuje podpora v navazování spolupráce s komerční sférou.

  4. Co to je Kariérní centrum MU a jak souvisí s SPP FI MU?

    Kariérní centrum MU propojuje studenty se zaměstnavateli a nabízí různé formy spolupráce v oblasti stáží, pracovních poměrů pro absolventy, témat závěrečných prací, moderovaných diskusí či workshopů. Posláním Kariérního centra MU je mimo jiné usnadnit studentům a čerstvým absolventům přechod ze studijního do pracovního světa a připravit je k samostatnému řízení své profesní dráhy.

  5. Jak se zapojit v oblasti Stáží?

    Veškeré informace k zapojení se v oblasti stáží naleznete výše viz Zapojení do výuky a stáže pro studenty otázky 5. a 6.

  6. Co je to Spin-off platforma MUNI?

    Vznikající Spin-off platforma pod patronátem CTT vytváří kontaktní a komunikační prostředí, které propojí spin-offy MU a univerzitu. Navzájem si toho totiž mohou mnoho nabídnout. Propojení pomocí platformy umožní rozvoj všech jejích členů, umožní užší spolupráci a efektivnější podporu transferu technologií a komercializace. Členem platformy se může stát spin-off MU na základě svého vzniku nebo udělením statusu spin-off společnosti.

  7. Na koho se můžu obrátit ohledně konzultace k možnostem spolupráce a nasměrování na kontaktní osoby pro jednotlivé grantové programy v případě zájmu o podání společného grantového projektu?

    Na Fakultě informatiky existuje celé oddělení a to Oddělení výzkumu a projektové podpory, které poskytne podporu a informace k projektům a grantům, dále zajišťuje administrativní podporu při podávání a řešení projektů, vede agendu habilitačního a profesorského řízení, doktorského studia, rigorózního řízení, vědecké rady, oborové rady atd. Případně je pak možné o grantové podpoře jednat přímo s Odborem výzkumu na rektorátě MU.