Čtyři ocenění v rámci nových MUNI Innovation Awards putují zástupcům Fakulty informatiky MU. Gratulujeme!

Ve čtvrtek 11. listopadu 2021 byly u příležitosti Bussiness Research Fora v pavilonu CEITEC MU v Brně poprvé udělovány i ceny MUNI Innovation Awards.

Tyto jsou určeny výjimečným inovačním počinům, které se podařilo zdárně zavést do praxe, napomohly ke zdokonalení výrobků či služeb anebo jiným způsobem přispěly ke zvýšení společenské relevance výzkumných aktivit Masarykovy univerzity. V rámci prvního ročníku byla ocenění udělena za úspěchy v období posledních deseti let.

Přihlášeno bylo padesát nominací, z nichž hodnotící komise vybrala sedmnáct. Zástupci Fakulty informatiky MU byli oceněni hned čtyřikrát, a to za následující úspěchy:

Aleš Horák, vedoucí Katedry strojového učení a zpracování dat

Cenu získal za systém pro tvorbu a publikaci elektronické i papírové verze Nového encyklopedického slovníku češtiny, který přináší zásadní proměnu způsobu tvorby slovníku v moderní lexikografii. Online verze specializovaného lingvistického slovníku eviduje za 4 roky více než 4 milióny zobrazených stránek od více než 2 miliónů návštěvníků.

Petr Švenda, Katedra počítačových systémů a komunikací

Cenu získal za návrh nových metodologií analýzy bezpečnostních systémů a kryptografických implementací. Ty umožňují ověřit bezpečnost u nově vyvíjených zařízení a nalézt chyby v již existujících, resp. umožnit jejich včasnou opravu před zneužitím. V roce 2017 se svou skupinou nalezl a pomohl odstranit nejzávažnější kryptografickou zranitelnost v současných elektronických občanských průkazech mnoha evropských zemí i v bezpečnostních čipech významných společností (Google, Microsoft). Výstupy výzkumu vedly ke změně celosvětových certifikačních postupů v oblasti generování klíčů pro digitální podpis.

Radek Pelánek, Katedra strojového učení a zpracování dat

Cenu získal za výsledky výzkumu využívající metody strojového učení a zpracování dat, které byly podkladem při návrhu výukových systémů implementovaných na webových stránkách www.umimeto.org. Stránky prakticky využívá přibližně 10 % českých škol.

Milan Brož, Mikuláš Patočka, Václav Matyáš, Katedra počítačových systémů a komunikací

Cenu získali za vytvoření řešení šifrování disků s kontrolou integrity dat v operačním systému Linux, které je plně integrováno do současných verzí tohoto operačního systému včetně mobilních zařízení s operačním systémem Android a mnoha dalších IoT zařízení.

Všem vítězům a jejich výzkumným týmům gratulujeme!

Více informací o prvním ročníku udílení MUNI Innovation Awards a dalších laureátech najdete v Magazínu M.