Při studiu založil start-up. Inspirovaly ho předměty na FI MU

Ve dvě Základy programování a ve čtyři budování technologického startupu. I takhle vypadá pro některé studenty začátek studia na FI MU. Jak se dá rozjet podnikání už během studia a co je nejlepším základem pro úspěch startupu? O odpovědi se s Vámi podělí zakladatel startupu Scale Intelligence.

Můžete se na začátek našim čtenářům představit?

Ahoj, volám sa Martin Petrovaj a som zakladateľom Scale Intelligence – startupu, ktorý chce iným spoločnostiam pomôcť rýchlejšie rásť, automatizovať nudnú prácu a obmedziť plytvanie zdrojmi. Už pár rokov pracujem ako webový vývojár na voľnej nohe, trochu kratšie ako IT náborár, „brainhunter,“ a na Fakulte informatiky študujem odbor Programování a vývoj aplikací.

Jak Vám během studia napadlo založit si vlastní startup? Jakou roli v tom hrála Fakulta informatiky?

V prvom rade chcem vyvrátiť zažitý dojem, že startup sa dá založiť len so svetovo jedinečným geniálnym nápadom, ktorý nikto pred vami nemal. Oveľa účinnejší recept na úspech než hľadanie šialených nápadov je hľadanie problémov. Nie tých, ktoré vás pri podnikaní určite stretnú, ale tých problémov, ktoré trápia vašich potenciálnych zákazníkov a ktoré môžete novým spôsobom vyriešiť.

Až nájdete takýto problém, univerzita je skvelé miesto, kde naň môžete nájsť riešenie. Študuje a učí tu množstvo talentovaných, inšpiratívnych ľudí, a na FI sa môžete veľa naučiť aj o nových technológiách, ktoré vám s riešením toho problému pomôžu.

Tak vznikol aj Scale Intelligence – nápad na riešenie častého business problému nám poskytol seminár, ktorý zorganizovalo laboratórium Lasaris. Každý rok prídu s novou témou či technológiou, o ktorej sa môžu študenti dozvedieť viac a prakticky si vyskúšať jej implementáciu. Tento semester to bol process mining, ktorý je dôležitou súčasťou nášho softvéru.

Ako zakladateľ oceňujem aj to, že na fakulte máme nielen technické, ale aj viac „soft“ predmety, zamerané napr. na business, komunikáciu, leadership. Veľmi zaujímavý bol v tomto smere predmet Managing in reality, ktorý bol vedený v angličtine manažérmi z IBM. Aj na ňom vykryštalizovala vízia našej spoločnosti a získal som užitočné tipy ohľadom vedenia teamu.

V čem Vašim zákazníkům pomůžete?

Spoločnosti dnes produkujú obrovské množstvo dát o svojej činnosti, typicky v podobe logov. Každá aktivita, činnosť, úkon, zmena stavu sa niekam zaznamená. Väčšina spoločností však s týmito údajmi aktívne nepracuje, maximálne ich využijú pre odhalenie a riešenie porúch či výpadkov systému.

My im chceme pomôcť dostať z týchto dát väčšiu hodnotu. Dokážeme na ich základe spätne zrekonštruovať a namodelovať procesy danej firmy, celé jej každodenné fungovanie. Takýto model sa dá využiť na množstvo účelov, napr. na hľadanie miest, kde procesy viaznu a kde nastáva zdržanie; na automatickú kontrolu toho, či všetci zamestnanci postupujú podľa predpisov; na nájdenie príležitostí na automatizáciu alebo aspoň zjednodušenie procesov… Možností využitia je veľa. Veľké korporácie vďaka nim ušetria obrovské peniaze, stredne veľkým firmám či dospievajúcim startupom to môže pomôcť fungovať efektívnejšie a lepšie škálovať.

S kým nyní spolupracujete? Máte mentora?

Zo začiatku nám pomohlo Jihomoravské inovační centrum, ktoré jednak organizuje rôzne akcie, prednášky a workshopy o podnikaní pre verejnosť, ale tiež dokáže poskytnúť konzultácie ľuďom, ktorí o podnikaní práve uvažujú. Ak práve rozmýšľate, či je pre vás podnikanie možnou alternatívou k zamestnaniu, určite sa oplatí prísť na niektorú akciu JICu.

Asi najviac nám ale pomohli konzultácie s pánom Igorom Pauerom, bývalým e-commerce riaditeľom Alzy, zakladateľom a ex-CEO viacerých spoločností a poradcom pre mnoho ďalších. Vďaka radám od takto skúseného človeka dokáže startup od začiatku vyraziť správnym smerom a vyhnúť sa najbežnejším „školáckym“ chybám. Cez mentora startup získava aj prístup k jeho sieti kontaktov, ktoré sú v každej fáze spoločnosti kľúčové.

Pri tvorbe vízie produktu a validácii nápadu boli neoceniteľné stretnutia s manažérmi z firiem, ktoré spadajú do našej cieľovej skupiny (v našom prípade šlo o veľkú českú banku a o poisťovňu). Vďaka nim sme zistili, že naozaj stojí za to tento business problém riešiť a podelili sa s nami aj o informácie o tom, ako ho svojpomocne riešia dnes.

V jaké fázi teď jste, kam směřujete?

Dnes vyvíjame prvú verziu nášho produktu. Na backende pracujú bakalárski študenti z FI (vrátane mňa), dizajn a frontend nám dodáva externá agentúra. Náš spoluzakladateľ sa v Prahe venuje získavaniu kontaktov, partnerov, prvých klientov a budovaniu vzťahov s budúcimi investormi. Už teraz máme prvých záujemcov o technologické partnerstvá, napr. z radov poskytovateľov existujúcich ERP systémov.

Už za mesiac existencie sme vyrástli na 5-členný team a neustále hľadáme ďalších ľudí. Ak všetko pôjde dobre, v lete radi prijmeme do našich radov aj stážistov z fakulty, prípadne môžeme nájsť tému na diplomku. (úsměv)

Momentálne je pre nás najdôležitejšie dokončiť produkt a dostať ho na trh, tiež vytvoriť povedomie o firme, napr. cez účasť na eventoch, konferenciách a podobne. Určite neplánujeme ostať len v Česku – akonáhle overíme a doladíme náš business model na domácom trhu, tak budeme pripravení na expanziu ďalej. Prvé kroky a jednania týmto smerom prebiehajú už dnes, okrem Európy vkladáme nádeje aj do našich kontaktov v JAR či v Ázii. Dovtedy je pred nami ešte dlhá cesta, ale práve to je na startupe to vzrušujúce.