Vědci z FI MU uspěli v prestižním mezinárodním programu zaměřeném na kvantové technologie

Odborníci z katedry počítačových systémů a komunikací Fakulty informatiky Masarykovy univerzity uspěli ve 2. výzvě evropského grantového programu OuantERA ERA-NET Cofund in Quantum Technologies.

Přihlášeno bylo celkem 85 projektů připravených mezinárodními vědeckými konsorcii. Grantovou podporu získalo celkem 12 projektů.

Jedním z nich je projekt eDICT, koordinovaný doc. Janem Boudou z KPSK FI MU. Kromě týmu doc. Boudy jsou součástí projektu další čtyři partnerské týmy vedené Prof. Rupertem Ursinem z Rakouské akademie věd, Prof. Renato Rennerem z ETH Zurych, Prof. Marcinem Pawlowským z Univezity Gdaňsk a dr. Tamášem Vertéšim z Institutu pro jaderný výzkum v Debrecenu.

Projekt eDICT (experimentally-oriented device independent cryptography) si klade za cíl vyvinout prakticky implementovatelné zařízení pro device-independent kvantovou distribuci kryptografického klíče. DI (device-independent) zařízení umožňuje uživateli ověřit si, že fungování zařízení je opravdu bezpečné. Díky tomu jsou DI zařízení nejen odolná vůči kvantovému hackingu, ale i proti případnému záměrnému odposlechu ze strany výrobce zařízení. Takovéto zařízení vyrobené například v Číně by bylo plně důvěryhodné pro použití v Evropě. Naopak zařízení tohoto typu vyrobené v Evropě by bylo přijatelné i pro nejcitlivější komunikaci cizích států.

DI zařízení mají být v budou páteří Evropské QCI - quantum communication infrastructure. Jedná se o nedávno zahájený projekt vybudování absolutně bezpečné kvantového sítě spojující klíčové Evropské vládní a vojenské instituce. QCI má být protiváhou existujících kvantových sítí jiných států.

QuantERA: ERA-NET Cofund in Quantum Technologies je síť 32 agentur z 26 zemí koordinovaná polským Národním vědeckým centrem, jejímž cílem je podporovat evropská výzkumná konsorcia zapojená do dlouhodobého výzkumu v oblasti kvantové technologie v rámci systému Evropské unie ERA-NET Cofund, rozvíjet spolehlivé technologie, identifikovat nové příležitosti a zaměřit se na různorodé výzkumné subjekty, které budou schopny řešit ty nejnáročnější a nové směry výzkumu. Podrobné informace najdete na stránkách MŠMT a QuantERA.