Smuteční oznámení: zemřel emeritní profesor Karel Pala

S velkým zármutkem oznamujeme, že 15. 2. 2023 zemřel ve věku nedožitých 84 let emeritní profesor Fakulty informatiky Karel Pala.

Na fakultě působil od jejího vzniku v roce 1994. V roce 1997 zde založil Laboratoř zpracování přirozeného jazyka.

Stál u zrodu mnoha úspěšných a stále používaných nástrojů pro automatické zpracování češtiny (zejména morfologických a syntaktických analyzátorů) a databází (sémantických sítí, valenčních lexikonů, tezaurů).

V roce 2009 získal medaili ministra školství za projekt Internetové jazykové příručky jako nástroje pro korpusově podložená ověření užití jazyka, pravopisu, gramatiky atp.

V roce 2014 byl pan profesor oceněn ministrem vnitra za bezpečnostní výzkum v oblasti určování autorství anonymních textů.

Především si však mnoho kolegů získal přátelským přístupem a nadšením pro svůj obor, čímž předurčil jejich profesní dráhu.

Čest jeho památce.