Valdemar Švábenský z FI MU je vítězem Ceny Josepha Fouriera

Ve čtvrtek 23. června 2022 proběhlo předávání Vědeckých cen Velvyslanectví Francie v České republice za rok 2022. Cenu Josepha Fouriera v kategorii Počítačových věd a informatiky vyhrál doktorand FI MU Valdemar Švábenský.

Předávání cen proběhlo v Hudebním sále Buquoyského paláce Francouzského velvyslanectví v ČR. Akci tradičně předsedali Jean-Marie Lehn, nositel Nobelovy ceny za chemii, a francouzský velvyslanec Alexis Dutertre. Po jejich boku se letos objevili Jean Tirole, nositel Nobelovy ceny za ekonomii, a Thomas Ebbesen, nositel Kavli Prize za nanotechnologii, kteří se následující den stali rovněž hosty brněnské akce Sounds of Science v rámci MUNI Seminar Series.

RNDr. Valdemar Švábenský, student doktorského studijního programu Informatika na FI MU, ve své vítězné práci „Automated Feedback for Cybersecurity Training“ analyzoval metody pro podporu výuky kyberbezpečnosti za využití interakce člověka s počítačem. Jak sám uvedl, téma si zvolil, protože originálním způsobem propojuje tři různé oblasti jeho zájmu: technické aspekty kybernetické bezpečnosti, datovou analýzu a výsledné praktické využití ve výuce. „V rámci našeho výzkumu shromažďujeme údaje o interakcích účastníků se systémem. Následně tato data analyzujeme, abychom lépe pochopili, jak účastníci řeší tréninkové úlohy a kde dělají chyby. Výsledky analýz automaticky vizualizujeme a předkládáme je účastníkům a organizátorům školení ve formě personalizované zpětné vazby,“ dodává. Doktorand, inspirativníoblíbený vyučující i fanoušek Christophera Nolana a Star Wars – tím vším je Valdemar Švábenský a FI MU se raduje z jeho úspěchů.

Seznam všech laureátů vědeckých cen a další informace jsou k dispozici na webu Francouzského institutu v Praze

Všem vítězům gratulujeme!

Francouzské velvyslanectví v ČR každoročně oceňuje mladé vědce z českých univerzit a výzkumných institucí, a to celkem v sedmi kategoriích. Pro ocenění v oboru počítačových věd a informatiky je určena Cena Josepha Fouriera, organizovaná ve spolupráci s Atos IT Solutions and Services, s.r.o. Vítězové v každé z kategorií obdrží od partnerských organizací finanční odměnu. Výhercům první a druhé ceny navíc Francouzské velvyslanectví udělí stipendium, které jim umožní strávit měsíční výzkumný pobyt ve francouzské laboratoři dle vlastního výběru.

Foto: Martin Zeman, Eva Kořínková