Manchester zblízka


Máte hlad?  |  Bloudíte?  |  Jak je to s bydlením?  |  Jak je to s cestováním? | Jak na letiště v Manchesteru?
Práce ve Velké Británii | Kam za nákupy



Máte hlad?

Pokud se chcete v Manchesteru dobře a levně najíst, nechoďte do hotelu nebo restaurace. Za snídani v hotelu v centru dáte cca 10 liber, na předměstí cca 7 liber. Cenu oběda resp. večeře si pak můžete odhadnout sami (večeře v thajském stylu pro jednu osobu = 17 liber = 765 Kč). Proto, abyste se najedli, je obvykle nejlepší žít ze zásob nakoupených v obchodech. Není tu nějak zvlášť levno, právě naopak, ale na druhou stranu, když si v Tescu koupíte celé mražené kuře za 2.5 libry nebo 1litr polotučného mléka za 65 pencí, tak vás jídlo vyjde podstatně lépe, než když si budete užívat v hotelových restauracích. Ostatně z jídla takto nakoupeného se člověk mnohdy nají víc a líp, než když mu v restauraci dají na talíř standardizovanou porci.

Pokud se potřebujete jen rychle najíst a jít zase dál, tak zkuste nějaký fastfood. V knížce od Lonely Planet "Británie a Irsko" píšou, že na Oxford Road směrem na jih je velké množství bister a fastfoodů. Plus/minus je to pravda. Jižní část Oxford Road, která pak již přechází ve Wilmslow Road, totiž prochází indickou čtvrtí, takže kromě tradičních fastfoodů (McDonald's či Subway) narazíte na velké množství bister východního typu. Dejte si jen pozor na to, do kterého lokálu jdete. V některých se vaří hodně ostrá jídla, jinde se zase najíte výtečně. Při výběru si dále dávejte pozor na ceny. U bistra asi nebude problém, protože tam obvykle ceny nebývají nijak závratné. Ulici ovšem lemují také vyhlášené čínské a indické restaurace, kde zaplatíme za vyleštěné příbory, nažehlené ubrusy a obsluhu do poslední penny. Čili závěrem - Oxford Road a Wilmslow Road jsou dobré místo na oběd či věčeři, ale neberte za vděk prvním podnikem, na který narazíte.

A ještě jedna poznámka. Týká se především pivařů. V jižní částí centra Manchesteru sídlí hned dvě univerzity: University of Manchester a Manchester Metropolitan University. V této oblasti, která pokrývá severní část Oxford Road, je vyhlášena prohibice pod pokutou 500 liber!

Bloudíte?

Kupte si mapu, na jejíž první stránce je velkými písmeny uvedeno modročerveným písmem "AZ". Je to knižní mapka (formát - menší A5), ale je velice dobře členěná. Kromě centra, které je zobrazeno i na zvláštních stranách ve větším měřítku, obsahuje mapa prakticky celý Manchester. Tedy i všechna vzdálená předměstí. Za mapku dáte 5.45. Pokud chcete kvalitnější kroužkovou vazbu, něco si připlatíte, ale myslím, že to nemá smysl. Brožovaná vazba je řešena kvalitně.

Já osobně jsem sháněl mapu Manchesteru ještě před odletem. Nepodařilo se mi ji sehnat, jelikož ji u nás zrovna měli vyprodanou. Pokud ale můžu z vlastní zkušenosti potvrdit, nekupujte si mapu u nás (pokud tedy nemají přímo tuto knížečku), ale počkejte si až do Manchesteru. Tam si koupíte kvalitní mapu. Mají ji prakticky v každém knihkupectví i papírnictví.

Jak je to s bydlením?

V prvé řadě záleží na tom, jakému způsobu bydlení dáte přednost. Obecně ale bydlet v centru Manchesteru znamená sáhnout hluboko do kapsy. A to zatraceně hluboko!

Předpokládejme, že jen projíždíte, takže byste rádi nějaký hotel. Hotely v centru jsou tak trochu v noblesním duchu, i když z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že v mnoha ohledech nedosahují takových kvalit, jaké byste očekávali za tu hvězdou cenu - asi zašlá viktoriánská sláva. Cena lůžka je min. 47 liber za noc. To je ovšem bez snídaně, která stojí dalších 11 liber. Když se vydáte na předměstí a hledáte kvalitní hotel (restaurace, možné internetové připojení, parkoviště), najdete ho za cenu cca 37 liber. Snídaně pak stojí 7 liber. Čili obecně platí, kdo hledá, najde.  Určitě by se dalo najít velmi kvalitní bydlení za ještě lidovější cenu. Cílem tohoto textu ale bylo ukázat, že hledat ubytování znamená hledat mimo centrum. Pokud vás teď napadá otázka, jak se ale pak dostat z té horní/dolní lhoty do centra, tak vězte, že v Manchesteru funguje docela sodilní dopravní systém. Z periferie se asi za půl hodiny dostanete do centra pomocí busu/tramvaje (místní označení tramvaje = Metrolink). Cena zpáteční jízdenky do centra vás vyjde cca na necelé 2 libry. Více viz odstaveček o dopravě.

Pokud vás napadá, že dobré ubytování může rovněž poskytovat nějaký hostel, máte pravdu. Na druhou stranu je třeba uvážit, že v hostelu nemáte tolik soukromí. Pokud jedete například na konferenci a taháte s sebou laptop, poster a podobné vymoženosti dnešní doby, spíš oceníte hotel, než hostel, kde budete spát v pokoji s několika cizími lidmi.

Soukromé (nájmení) byty:

Pokud s vám podaří najít bydlení bez realitky, tj. přímo od majitele, máte vyhráno. Nedělejte si ale iluze, že takové byty se hledají snadno. Sám jsem na pár takovýhc narazil. Problém je v tom, že majitel je velmi ochotný až do okamžiku, když mu řeknete, že na to spěcháte. To mu totiž nezbdue nic jiného než přiznat barvu, že ten byt bude třeba volný až za půl roku. Největší výběr samozřejmě nenajdete na ulici ale právě v realitkách, které po vás budou (když uzavřete nájemní smlouvu) chtít jistý poplatek, který odpovídá obvykle týdennímu nájmu.

Pojďme se nejdříve podívat na realitky, které nabízejí byty k pronájmu. Realitky seřazeny dle dostupnosti a kvality:

* Manchester student homes
    http://www.manchesterstudenthomes.com/
    The Precinct Centre, Oxford Road, Manchester, M13 9RS
    tel: 0161 275 7680
* Homes for you
    http://www.homes4u.co.uk/
    MTC building,
    Oxford Road, Manchester City
    tel: 0161 236 0202
* SAM properties
    http://www.samproperties.co.uk/
    2 Rippingham Road, Withington,
    Manchester, M20 3EX
    tel: 0161 610 8383
* OPAL Estates
    http://www.opalestates.com/
    Wilmslow Road, Fallowfield, Manchester, M14 6NS
    tel: 0161 225 4111
* ASH residental
    http://ashresidential.co.uk/
    178/180 Wilmslow Road, Rusholme,
    Manchester M14 5LQ
    tel: 0161 225 2500
* Drake & co. http://www.drakes.co.uk/
    - nabídka nic moc
* Haniwells Properties
    tel: 0161 432 0022 - nezkoušel jsem
* Manlon Property Services Ltd.
    - nemá cenu zkoušet - mimo provoz; neberou telefony a web nejede

Pozn.: Při hledání bytu dle ceny se koukněte, jestli je v inzerátu slovíčko "bills inc.". Pokud ano, je to super, protože pak se nemusíte starat o inkaso. V opačném případě, což je ve většině případů, se musíte zaregistrovat na plynárnách (NorWeb) a u společnosti, která rozvádí elektřinu (PowerGen). Pokud podepisujete smlouvu u solidní realitky, tak vám s tím pomůžou. Kromě výše uvedeného máte rovněz povinnost se zaregistrovat a platit tzv. "city council tax". Mám pocit, že studenti (když se prokážou) jsou zproštěni platby této daně. Je to městská daň, která kryje činnost městské policie či hasičů, svoz odpadků a taky knihovny, galerie a muzea. Ty mají totiž díky tomu vstup zdarma.

Které městské části mi byly doporučeny resp. nedoporučeny k bydlení?
Když se podíváte na ceny bytů v těchto čtvrtích, můžete si všimnout, že cena je skutečně úměrná (ne)žádanosti bydlení v dané oblasti. Čili nejdražší byby jsou např. ve čtvrtích Didsbury a Withington (jsou to takřka studentské čtvrtě - místní tomu říkají "student village"), zatímco nejlevnější ubytování je v Moss Side.

Nejčasteji používané zkratky

m
male
f
fmale
n/s
nonsmoker
veg
vegetarian
s/c
self-contained (not shared)
sh
shared
o/r
own room
sng
room with single bed
dble
room with double bed
fl or flt
flat/apartment
r or rm
room
hse
house
gdn
garden
k+b
kitchen and bathroom
rec or recep
reception room / living room / sitting room / lounge / study
f/f
fully furnished
unf
unfurnished
c/h
central heating
gch
gas central heating
h/w
hot water
w/m
washing machine
nr
near
p/b
purpose built
pw
per week
pppw
per person per week
pcm
per calendar month
pm
per month (eithe per calnder month or every four weeks)
inc or incl
rent includes bills (not telephone)
ex or excl
rent exclusive of bills

Jak je to s cestováním?

V Manchesteru a okolí funguje jeden velký dopravní systém nesoucí označení GMPTE (http://www.gmpte.com/). Je v něm zahrnuto cca 200 autobusových linek, 3 páteřní tramvajové linky (Metrolink) a vlaky. Jen dodávám, že většina autobusů v Manchesteru je dvoupatrových, čili jezdit v doubledeckeru není vymoženost jen londýňanů.

Pokud pojedete pouze tramvají, stačí si před nástupem do vozu koupit v automatu jízdenku do konkrétní cílové stanice a můžete jet. Obsluha automatů na nástupištích je velice jednoduchá. Každá stanice má svoje tlačítko. Pomocí speciálních tlačítek si můžete navíc navolit různé slevy (dítě, důchodce) nebo varianty (např. zpáteční jízdenka). Jednoduché shlédnutí automatu stačí, abyste pochopili princip. Jen je třeba vědět, kam chcete jet!

Pokud se rozhodnete jet busem, stačí při nástupu říct řidiči, kam chcete jet, a on vám dle tarifu vyjede jízdenku. Většina jízdenek se pohybuje v ceně od několika desítek pencí až do cca 3 liber. V Manchesteru platí v autobusech dvě zásadní věci: každá zastávka je na znamení a jednotlivé zastávky jsou od sebe, co by kamenem dohodil. Tedy, pokud zapomenete dát najevo (klasické STOP tlačítko na znamení, jak jsme zvyklí u nás), že vystupujete, neodveze vás autobus o moc dál než 300 metrů, kde je další zastávka. Naopak, pokud zapomenete na řidiče zamávat, tak nezoufejte, v Manchesteru je dost velký provoz, takže za chvíli pojede další bus. Pokud se nacházíte na periferii, může být čekání samozřejmě delší. Pokud se ale nacházíte poblíž centra, počítejte s tím, že danou zastávkou projedou cca 4 autobusy za minutu.

Vlakové spojení je podle domorodců jedno nejdražší ze všech. Na druhou stranu pomocí vlaku se dostanete prakticky kamkoliv a ve velmi krátkém čase! Pendolino, na které se u nás zmáháme marně již několik let, tady jezdí na hlavních tazích co půlhodiny. Jinak, těžko říct, že by vlak byl obzvláště drahý. Jízdenka Manchester-Londýn a podobně i Liverpool Londýn vyjde na cca 12 liber (http://www.nationalrail.co.uk/). Záleží na tom, jak moc s předstihem si jízdenku koupíte. Platí tady totiž podobný systém jako u letenek. Čím dřív, tím levnější lístek. Cesta pak trvá cca 1-2 hodiny. Autobusem byste tutéž cestu absolvovali za 4-5 hodin. Tedy podobně, jako když se u nás dostanete na D1 do dopravního kolapsu.

Jednotlivé dopravní prostředky je také možné kombinovat a kupovat si jízdenky na "autobusy a tramvaje" nebo "autobusy a vlaky" atd. A taky jsou studentské slevy a týdenní jízdenky. Vše včetně sítě linek najedete podrobně rozepsané na stránkách GMTPE. Cenově nejlíp a asi i nejrychleji vychází jízda tramvají.  Tramvajová síť ale naneštěstí pokrývá jen malou část města.

Jak na letiště v Manchesteru

Mezinárodní letiště v Manchesteru se nachází v jižní části města. Sestává ze tří terminálů. Největší z nich je terminál 2, u kterého přistávají i České aerolinky. Na nádraží ("Station"), které je součástí leřiště, si můžete vybrat, čím pojedete. Jsou tu jak autobudy tak vlaky.

Vlakem budete v centru města asi za půl hodinky (zpáteční jízdenka na letiště vyjde na 2.65 liber, kolik stojí jednosměrná, nevím). Cílová stanice bude obvykle hlavní nádraží v Manchesteru, čili Piccadilly.

Busem bude cesta z letiště trvat 40 minut až 1.5 hodiny podle dopraví situace v centru, která je obvykle špatná. Ale zase si užjete vyhlídkovou jízdu. Cena u společnosti "Stagecoach" (bus č. 43, 44) pro denní lístek (tvz. "Day Rider") je 2.60 liber. Když si pak odložíte věci v hotelu, tak ještě někam můžete vyrazit a tento lístek použít. Bus má konečnou na náměstí Piccadilly Gardens. Je to centrální násmětí Manchesteru, ale ve své podstatě i dopraví uzel, kde končí a začíná většina autobusových linek.

Práce ve Velké Británii

Protože ČR je již nějakou, řekněme kratší, dobu v EU, tak nemusíme žádat při vstupu do Britáine prakticky o nic. Vízum není třeba ani na delší pobyt a pokud se rozhodnete pracovat, tak není třeba žádat ani o pracovní povolení. Proti nově přistoupivším zemím (do EU) si ale Británie stále vyhrazuje právo registrovat žadatele o práci. Co to obnáší? V prvé řadě si musíte sehnat zaměstnavatele. Bez něho to nemá smysl. A samozřejmě s ním sepsat pracovní smlouvu. To je na tom všem asi nejdůležitejší. Pak si z internetových stránek úřadu "Home Office - Working registration scheme" stáhnete formulář (5 stránek A4), který je třeba pečlivě vyplnit. Dále si seženete 2 fotky do pasu, kopii pracovní smlouvy, pas nebo občanku, vše zabalíte do obálky a pošlete doporučeně (máte tam pas, tak radši doporučeně) na adresu toho úřadu. A nezpomeňtě zaplatit 70 liber coby manipulační poplatek. Ještě nedávno to bylo 50 liber, ale v rozporu s logickým uvažováním, kdy bych čekal, že toto papírování časem zruší, naopak zvedli ceny! Asi za 14 dní (garantují 4 týdny) vám přijde registrační číslo. To nahlásíte svému zaměstnavateli, který se na to už bude podobně jako vy nedočkavě třepat, protože teprve až poté vám může dát první výplatu. Do té doby totiž neví, kam by měl dovádět daně. Stojí za zmínku, že pokud máte solidního zaměstnavatele a jste u něj zaměstnáni na plný úvazek, tak výše zmiňovaný manipulační poplatek zaplatí za vás. Jinak je to na vašich bedrech.

No a na závěr pár důležitých věcí. Výše uvedené řádky uvádí postup, co dělat v době mezi sepsáním smlouvy a první výplatou. Není tady ani zmínka o tom, jak si vyřídit placení daní, soc. pojištění a sjednat zdravotní pojištění. Co se týče placení daní, je za tuto věc zodpovědný samozřejmě váš zaměstnavatel. Problém je v tom, že nikdo neví, kam se mají vlastně platit. Do kterého soc. systému. Jestli v ČR nebo ve Velké Británii? Jako řešení slouží tzv. romuláře E101 apod. vydávané krajskou správou soc. zabezpečení (v ČR v místě vašeho bydliště), které vám zajistí, že peníze z vašeho platu poletí do ČR, a tedy jejich cílová stanice bude český soc. systém.

Kam za nákupy

(všechny kódy viz mapa města "AZ")
Lidl velkooobchod ... 110, B3
Lidl obchod ... 109, G3, Wilmslow Road
Tesco obchod ... 109, G3, Wilmslow Road
                           109, G2, vedle benzinové pumpy
domácí potřeby (spíš kuchyň) ... 109, H3, rok ulic Hathersage Road a Carmoor Road
domácí potřeby (spíš dílna) ... 110, A4, roh ulic Dickenson Road a Anson Road
Tesco velkoobchod ... 126, A4, Lane End Road
                                    vlakové nádraží East Didsbury
domácí potřeby (B&Q = a'la Bauhaus) ... 126, A2
                                                                větší je potom ještě ve Stockport
obuv... 110, B4, téměř roh ulic Dickenson Road a Stockport Road
velké obchodní centrum (a'la Vaňkovka či Olympia) ... 95, E3, Arndale Shopping Center
elektro potřeby ... 95, E6, Oxford Road - západní strana

Výše uvedený výčet je jen orientační a zaměřuje se primárně na jižní část centra města, která je velice zajímaná z hlediska studentských aktivit (je zde několik vysokých škol). Obchodních center je tu samozřejmě celá řada a na každém rohu narazíte na různá bistra, pekařství, novinové stánky apod.