Uveďme nyní zrychleně ty nejdůležitější postřehy o praktických aplikacích JavaScriptu a dynamického HTML.

Kdy použít

  1. Především mysleme na ty, kdo si budou naše výtvory prohlížet.
  2. Zatímco JavaScript je provozovatelný již na "trojkových" verzích prohlížečů, dynamické HTML funguje až u verzí 4.x a to ještě omezeně. Je třeba experimentovat.
  3. Dynamické HTML je přímo závislé na objektovém modelu dokumentu (prohlížeče) a tedy na jeho typu (Navigator vs. Explorer). Používejme jen prvky společné oběma nebo si skriptem nejdříve otestujme, který prohlížeč náš návštěvník používá. I Microsoft to tak dělá!
  4. Používejme dynamické zvýrazňování či skrývání částí dokumentu. Stránky jsou pak přehlednější.
  5. Jsou-li naše stránky interaktivní, snažme se minimalizovat počet dotazů klienta na server tím, že ošetříme chybné vstupy, dynamicky skryjeme či odhalíme prvky v dokumentu.

Technické rady

  1. Přestože tabulky (TABLE) zůstanou zatím základním prostředkem formátování prostorového rozložení objektů na stránce, začněme si pomalu zvykat i na vymožnosti pozicování v kaskádových stylech.
  2. Nezapomeňme, že styly nemusí vždy tvořit separátní soubor a lze je vložit přímo do příslušného tagu.
  3. Otestujme na začátku verzi použitého prohlížeče a nabídněme optimální variantu. To může koneckonců udělat i server...
  4. Nemusíme všechny skripty vždy kopírovat do HTML souboru. Je dobré vytvořit si knihovnu používaných skriptů a odvolávat se na ně pomocí odkazu - např. <script language="JavaScript" src='scripts/mujskript.js'></SCRIPT>