Automatizace cyklu ladění dokumentu (make), správa verzí (Subversion)

Cílem dnešního cvičení je kontrola výsledků práce z minulých cvičení, vytvoření zárodku Makefile zápočtového projektu a seznámení se se systémem pro správu verzí Subversion.

Domácí úkoly – kontrola a diskuse

Automatizace publikačního projektu – make, Makefile

Pro automatizaci různých úkonů při překladu (La)TeXových dokumentů je možné použít program make, který provede (pouze) nezbytné kroky dle předpisu v souboru Makefile.

Informace o spouštění programu make můžete najít např. v manuálové stránce (man make). Podrobná dokumentace GNU make je dostupná on-line.

Dle pokynů cvičícího si vytvořte svůj první Makefile. Následně Makefile použijte pro automatizaci etap vývoje zápočtových publikací.

Zamyslete se nad neefektivními články cyklu vývoje, dohledejte a změňte nastavení, která snižují vaši produktivitu při vytváření (La)TeXových dokumentů a zaneste je do Makefile projektu.

Seznámení se základy systému pro správu verzí Subversion

Subversion je open-source server–klient systém pro správu verzí. Jedná se o multiplatformní systém dostupný pro mnoho unixových operačních systémů a MS Windows. Jedná se o nástupce zastaralého CVS.

Subversion zejména usnadňuje souběžnou práci více uživatelů na jednom projektu a zajišťuje trvalé uchování historických verzí projektu. Je založena na postupu kopie–úprava–sloučení, tedy data ze společné centrální repository jsou stažena do soukromé lokální kopie, tam jsou modifikována, a pak je upravená verze odeslána zpět do repository (a tím zpřístupněna ostatním uživatelům).

Podrobné informace o systému Subversion naleznete v oficiální dokumentaci Subversion book. Tutorial pro použití Subversion při vývoji TeXových dokumentů vyšel jako článek ve Zpravodaji CSTUG . (dostupný i zde).

Úkol: V katalogu balíků CTAN vyhledejte dostupné makronástavby pro spolupráci Subversion a TeXu a orientujte se v jejich použití.

Všichni studenti FI MU si mohou pro své projekty založit SVN repositář na fakultním serveru v k tomu určené aplikaci Fakultní administrativy.

Nezapomeňte, že při použití Subversion při vývoji svých zápočtových dokumentů je možné získat bonusové body.

Základní příkazy pro práci s SVN

Vytvoření repository:

svnadmin create moje-repository

Prvotní import dat do repository:

svn import /adresar/se/soubory/ file:///cesta/k/moje-repository/ -m 'Komentář tohoto commitu.'

V případě práce pod MS Windows se cesta zadává ve tvaru file:///C:/cesta/k/moje-repository/ nebo file:///C|/cesta/k/moje-repository/.

Nápovědu získáte zadáním svn --help či svn <příkaz> --help.

Po prvotním importu dat do repository si vytvoříme pracovní kopii, která již bude pod správou Subversion.

svn checkout file:///cesta/k/moje-repository/ moje-pracovni-kopie && cd moje-pracovni-kopie

Dále již pracujeme se soubory v pracovní kopii. Základní operace:

Po provedení ucelené změny v pracovní kopii (např. dopsání nové sekce dokumentu, provedení korektury v celém dokumentu apod.) provedeme commit, tzn. odeslání změn do repository.

svn commit

Tím vznikla nová revize projektu (snímek stavu všech souborů v projektu v daném čase), která je navždy archivována a přístupná všem uživatelům repository.

PB029/EPD home | PB029-cv1 | PB029-cv2 | PB029-cv3 | PB029-cv4 | PB029-cv5 | CSTUG | Valid XHTML 1.1! Valid CSS!
Naposledy modifikováno: