Jiná čeština: ascii Isolatin2 Kameníci Windows ISO-8859-1 Cork (T1) koi vga pclatin

Rozhovor s JUDr. Radoslavem Kosou, právním zástupcem odborové organizace Smrtek

-Transformace naší ekonomiky má v různých odvětvích různý průběh. Někde je už patrné oživení, jinde se počítá s následnou vlnou bankrotů celých podniků. Jaké perspektivy vidíte u vás?.

-Jak jistě víte, naše práce má tak trochu zvláštní charakter a z toho vyplývají i problémy a nesnáze poněkud odlišné od toho, co trápí zaměstnance např. ve strojírenství nebo stavebnictví. Nemyslím, že při v současnosti panujících dlouhotrvajících vedrech budeme nuceni přikračovat k nějakému propouštění. A vývoj v oblasti životního prostředí nám také hraje do noty. Chtěl bych ale upozornit, že zejména v poslední době nám starosti dělají některé aktivity ministerstva zdravotnictví, třebaže počítáme jen s jejich minimálním dopadem.

-Takže jste v podstatě bez problémů?

-To v žádném případě, pouze, jak už jsem řekl, mají naše obtíže vzhledem k charakteru našeho odvětví poněkud specifický rozměr. Podívejte se, svým způsobem se řadíme mezi služby. A přesto jsou naši zaměstnanci na veřejnosti velice neoblíbení a ačkoliv nikdo nepopírá jejich nesmírně významnou společenskou úlohu, zákazníci naše zaměstnance často citově vydírají, nabízejí vysoké úplatky...

-Ale vaši zaměstnanci jsou snad dostatečně odolní a, promiňte mi ten výraz, proti něčemu takovému otrlí...

-Do jisté míry máte samozřejmě pravdu, vždyť jsou od toho placeni, ale přesto je to psychicky velice vyčerpává. V poslední době proto provádíme rekvalifikaci a chceme dosáhnout toho, aby na sto pracovníku v činné službě připadali dva psychologové, tři psychiatři, deset psychoanalytiků a šest psychoterapeutů. Tyto veškeré služby naše zaměstnanecká pojišťovna samozřejmě pojištěncům hradí v plné výši.

-Tak vida, ani vašemu odvětví se nevyhnula nutnost rekvalifikace. Ale jak nahrazujete rekvalifikované pracovníky, když z vašich slov vyplynulo, že vám práce spíše přibývá?

-Samozřejmě zaváděním moderní technologie. Používáme elektronické kosy. Potřebné finanční prostředky dodali zejména somálští investoři. V poslední době uvažujeme i o koupi motorových pil a za tím účelem se zřejmě otevřeme jugoslávskému kapitálu, nevylučujeme ani fúzi s jednou firmou z Rwandy.

-Takže to vypadá, že všechny problémy zvládáte vlastně s přehledem...

-V žádném případě. Podívejte se, ten vztah veřejnosti k nám, to je záležitost natolik podstatná, že vše ostatní, o čem jsme se dnes bavili, je v porovnání s tím naprosto bezvýznamné. Často si říkám, že právě vy, žurnalisté, kteří vlastně vytváříte veřejné mínění, byste nám mohli pomoci. Ale, odpusťte mi mou kritiku, zatím jsem se v tomto ohledu dočkal pouze nejednoho zklamání.

-Bývá v módě vyhlašovat krizové scénáře, hrozit generální stávkou... Uvažujete o něčem takovém? Nebudou-li vaše požadavky splněny, vyhlásíte stávkovou pohotovost?

-Ne, zvýšíme normy!Další Sáňky:

předmluva jeden den karla sekáčka proces svatební hostina můj poslední soud výlet do hor rozhovor s dr. Kosou ještě jeden den karla sekáčka šťastné a veselé život géniův doslov

celé sáňky


Jinam:

Mirka Misáková